Медиацията при развод е алтернативен процес за разрешаване на спорове.
Той позволява на развеждащите се двойки да се опитат да договорят взаимно приемливо споразумение с помощта на неутрален медиатор, който няма правомощия да взема решения. Вместо това медиаторът работи в неутрално качество и се опитва да улесни постигането на споразумение по всички спорни финансови въпроси или въпроси, свързани със съвместното упражняване на родителските права. Медиаторът помага на двете страни да разберат приоритетите и въпросите, свързани с развода, изяснява всички погрешни схващания и евентуално предлага идеи за постигане на решение.
Важно е да се разбере, че медиаторът не представлява нито една от страните. Неговата основна цел е да улесни постигането на споразумение – не да ви защитава от това да се възползвате от него или да се застъпва от ваше име. Ето защо почти винаги е добра идея да работите и с адвокат-консултант, който може да се грижи за вашите интереси.
Предимства на медиацията
Има много основателни причини да обмислите използването на медиация при развод:
- Тя е поверителна. Няма публични данни за това какво се случва по време на медиацията.
- Медиацията обикновено струва по-малко от съдебния процес или съвместния развод.
- Медиацията е по-малко съперническа от съдебния процес, което намалява враждебността и може да помогне за запазване на работните отношения.
- Медиаторите, които са обучени в областта на консултирането, могат да помогнат и на двете страни да признаят чувствата си, но да не позволят на чувствата да контролират процеса на вземане на решения.
- Вие и вашият съпруг/съпруга имате значително по-голям контрол върху процеса и резултата, отколкото при участието на съда. Това създава по-трайни споразумения.
- Имате много по-голям принос, така че можете да се чувствате по-добре, когато постигате окончателно споразумение за това, което е справедливо, вместо да се налага съдбата ви да бъде направлявана от твърд набор от правила.
- Медиацията е много по-малко емоционално вредна и като цяло е по-добра за децата. Децата мразят да виждат конфликти между родителите си и като покажете, че работите заедно, можете да дадете пример и да сведете до минимум евентуалните последици.
- Все още имате възможност да се обърнете към съда. Изборът на медиация по никакъв начин не означава, че губите правото си да водите съдебно дело за развод пред съдия. Всичко, което се е случило по време на медиацията, ще остане поверително (с изключение на подписаните писмени споразумения и финансовите писмени декларации).
- Медиаторът не може да ви нареди да направите каквото и да било. Единственото, което се изисква, за да бъде успешна медиацията при развод, е и двамата да се явят с желание за преговори и отворени за компромиси.
Как да се подготвите за медиация?
Медиацията е доброволна, така че и двамата съпрузи трябва да са съгласни да я използват. След като се съгласите, ключът към успешната медиация е подготовката. След като вече имате цялата финансова информация, трябва да решите какво ще правите с нея. Това ще изисква да се опитате да определите какви са личните ви приоритети и какво искате да получите от развода. Запазването на семейното жилище може да е основен приоритет, особено когато са замесени деца. Но от какво сте готови да се откажете в замяна на семейното жилище? Трябва също така да съставите бюджет за периода след развода, за да имате ясна представа от какво ще се нуждаете, за да живеете. Това ще ви помогне да решите за какво трябва да се пазарите.
Сега е моментът да помислите за издръжката на детето и родителския план – не само за целите на преговорите, но и за практически цели. Имайте предвид, че съдилищата ще разглеждат внимателно нуждите на децата и винаги ще отсъждат в техен интерес. Въпреки че бракът ви се прекратява, родителските ви задължения остават. Част от всяко обсъждане трябва да бъде за това какво ще е необходимо, за да се осигури любяща и стабилна домашна среда и как най-добре да се справите с промените, които със сигурност ще настъпят. Голяма част от работата на медиатора е да установи линии за комуникация и да помогне на родителите да определят границите по отношение на децата си.
Процесът на медиация при развод.
Всеки медиатор и всеки процес на медиация са различни, но като цяло следват един и същ път. След като се споразумеете за медиатор, той ще се свърже и с двама ви, за да събере информация за брака ви, за проблемите, с които се сблъсквате, и за финансовата ви информация. На първата среща ще се постави началото с встъпително изявление за това какво можете да очаквате в процеса и може да ви помоли да подпишете споразумение за поверителност, в което се казва, че ще запазите подробностите за медиацията в тайна и че разбирате, че медиаторът не може да разкрие нищо от това, което се случва там, ако по-късно има съдебно производство. В същото време медиаторът ще се опита да ви накара да се чувствате комфортно, като установи контакт както с вас, така и със съпруга/съпругата ви. След като медиаторът разгледа основните положения, ще бъде дадена възможност и на двамата съпрузи да се изкажат и ще се задават въпроси, за да бъдат изяснени всички проблеми. Медиаторът полага големи усилия, като се опитва да се увери, че е разбрал всички гледни точки. Ще получите възможност да направите кратко изявление за ситуацията, в която се намирате, както и вашият съпруг/съпруга. След като всеки от вас е имал възможност да се изкаже, медиаторът вероятно ще зададе някои въпроси, за да изясни или да получи повече информация.
Каква е разликата между медиация и развод по взаимно съгласие?
Медиацията и разводът по взаимно съгласие си приличат много по това, че основната им цел е постигането на взаимно приемливо споразумение без участието на съда. Това ви дава по-голяма степен на контрол и се фокусира върху решения, които са изгодни за всички. Съществуват обаче и някои важни разлики. При развода по взаимно съгласие всеки има свой собствен адвокат. Ако по време на медиацията не успеете да постигнете споразумение и преговорите се провалят, тогава ще трябва да започнете бракоразводния си процес отначало, а това може да бъде много скъпо, след като вече сте инвестирали в съвместния процес. Въпреки че това може да изглежда като негатив, предимството е, че всички са напълно ангажирани с постигането на приятелско решение. В допълнение, разводът по взаимно съгласие може да включва и допълнителни участници, като например специалист по въпросите на децата.